Zobacz, jakie sprężyny są dostępne na rynku!

Sprężyny są kluczowymi elementami w wielu dziedzinach – od przemysłu górniczego, przez motoryzację, aż po medycynę i rolnictwo. Ich zastosowanie jest tak szerokie, jak różnorodne są ich rodzaje i kształty. W tym artykule przyjrzymy się bliżej klasyfikacji sprężyn ze względu na rodzaj obciążenia, co jest istotne dla ich wyboru i zastosowania. 


Sprężyny – podstawowe cechy

Sprężyny to urządzenia, które potrafią magazynować energię, amortyzować wibracje i uderzenia, a także rozkładać obciążenie równomiernie. Ich podstawową cechą jest zdolność do rozprężania się i powracania do pierwotnego kształtu. W zależności od specyfikacji, mogą być wykonane z różnych materiałów, każdy z nich dostosowany do określonych wymagań jakościowych i funkcjonalnych.

Rodzaje sprężyn – podział wg obciążenia

Różne rodzaje obciążenia determinują różne rodzaje sprężyn. Wyróżniamy między innymi:

  • Sprężyny naciskowe – są to sprężyny, które podczas pracy ulegają ściskaniu, a następnie wracają do swojego pierwotnego kształtu. Charakteryzują się doskonałą amortyzacją, znajdując zastosowanie w branży produkcyjnej i motoryzacyjnej. Ich jakość często jest związana z wykorzystaniem specjalistycznych materiałów
  • Sprężyny naciągowe – te sprężyny pracują poprzez rozciąganie. Po odciążeniu wracają do swojego oryginalnego stanu. Są niezbędne w produkcji takich przedmiotów jak bramy garażowe, meble, a nawet zabawki dla dzieci.
  • Sprężyny skrętne – charakteryzują się zróżnicowanymi kształtami i mogą być wykorzystywane w różnych zastosowaniach. Ich prosta konstrukcja, przypominająca agrafkę, pozwala na znoszenie sił działających pod różnymi kątami. Kluczowe parametry tych sprężyn to grubość, liczba zwojów, długość ramion i ich pozycja.
  • Sprężyny talerzowe – mają formę stożkowych pierścieni z otworem w centrum i są używane głównie przy obciążeniach statycznych i dynamicznych. Idealnie nadają się jako zawory bezpieczeństwa, elementy mocujące w maszynach oraz w hamulcach pojazdów budowlanych i kolejowych. 

Wybór odpowiedniego rodzaju sprężyny zależy od specyfiki zastosowania i rodzaju obciążenia. Każdy typ ma swoje unikalne właściwości i zastosowania, co czyni je niezbędnymi w różnych dziedzinach techniki i codziennego życia. Poznając różne rodzaje sprężyn, możesz lepiej zrozumieć ich funkcje i wybrać sprężyny odpowiednie dla Twojego biznesu.