Jak zadbać o prawidłową pracę sprężyn skrętnych, by nie stanowiła zagrożenia?

Sprężyny skrętne to jedne z najczęściej wykorzystywanych rodzajów sprężyn. Swoim wyglądem przypominają one agrafkę. Ich mechanizm jest wykorzystywany do przedmiotów codziennego użytku, jak na przykład klipsy do bielizny, czy żabki do zawieszania firanek. Niezwykle ważną funkcję pełnią także w układach zawieszenia pojazdów. Zepsuta sprężyna może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia kierowcy, doprowadzając do utraty kontroli nad pojazdem. Jak zadbać o prawidłową pracę sprężyn skrętnych i co warto o nich jeszcze wiedzieć?


Sprężyny skrętne – rodzaje i sposób działania

Działanie sprężyn skrętnych oparte jest na skręcaniu ich wzdłuż własnej osi. Mają one usprawnić działanie mechanizmów w ograniczonych przestrzeniach. Absorbują one energię poprzez skręcanie, przenosząc obciążenia oraz zapewniając siłę zwrotną i stabilizowanie pozycji, w których zostały zastosowane.


Sprężyny skrętne dzielą się na:

  • sprężyny skrętne lewozwojowe,
  • sprężyny skrętne prawozwojowe.

Zastosowanie sprężyn skrętnych

Sprężyny skrętne znajdują swoje zastosowanie między innymi w branży motoryzacyjnej, lotniczej i przemysłowej, ale również w sektorze budowlanym, konstrukcyjnym czy  energetycznym. Mogą one pełnić szereg różnorodnych funkcji, między innymi funkcję amortyzacji, tłumienia wibracji czy przenoszenia obciążeń.

W układach zawieszenia samochodów sprężyny skrętne stosowane są w celu absorpcji wstrząsów i zapewnienia komfortu jazdy. Jednak nie należy ich bagatelizować – jeżeli działają nieprawidłowo, mogą one wpływać na nasze bezpieczeństwo.

Regularna kontrola sprężyn gwarancją bezpieczeństwa

Nawet drobna usterka w konstrukcji sprężyny może skutkować powstaniem większej awarii. Jak więc temu zapobiec? Przede wszystkim warto regularnie przeprowadzać kontrole ich stanu. Sprężyny są narażone na skutki częstej eksploatacji, dlatego mogą ulec zużyciu, korozji lub uszkodzeniom mechanicznym. 


Ważne jest również, aby sprężyna była wykonana z atestowanych materiałów. W Spręż-Mot produkujemy sprężyny zgodnie z charakterystyką siłową atestowanych materiałów, a także dodatkowo zabezpieczamy je powłokami antykorozyjnymi. Dzięki temu masz pewność, że sprężyna jest solidna, trwała i przede wszystkim – w pełni bezpieczna.