Sprężyny naciągowe – gdzie możemy je znaleźć na co dzień?

Najczęściej stosowanymi sprężynami są sprężyny naciągowe. Zazwyczaj są używane, gdy chcemy uzyskać stałe naprężenie między dwoma elementami. Wyróżnia je to, że podczas pracy poddawane są wyłącznie naprężeniu takiemu jak rozciąganie. Jakie zastosowanie mają sprężyny naciągowe i gdzie możemy je znaleźć w naszym codziennym życiu? Tego dowiesz się z naszego artykułu, zachęcamy do lektury!


Czym charakteryzują się sprężyny naciągowe?

Sprężyny naciągowe charakteryzują się tym, że podczas pracy są rozciągane. Podczas przykładania siły sprężyna rozciąga się, a następnie wraca do stanu pierwotnego. Na końcach sprężyn naciągowych znajdują się zaczepy umożliwiające ich montaż.

Typy zaczepów w sprężynach naciągowych

Zaczepy znajdujące się w sprężynach naciągowych mogą mieć następujące typy:

  • zaczep niemiecki,
  • zaczep angielski,
  • zaczep hakowy,
  • zaczep obrotowy,
  • zaczepy ukształtowane indywidualnie do potrzeb.

Wyróżniamy następujące położenia, jakie mogą mieć zaczepy w sprężynach naciągowych:

  • środkowe (w osi sprężyny),
  • boczne (przylegające do powierzchni walcowej sprężyny,
  • zewnętrze (skierowane na zewnątrz sprężyny).

Sprężyny naciągowe – zastosowanie

Sprężyny naciągowe służą do mocowania i połączenia dwóch elementów, aby się od siebie nie odłączyły. Gdy elementy są rozsuwane, sprężyna zaczyna pracować, dopóki siła nie zostanie zatrzymana. Wtedy wraca do swojej może powrócić do swojej pierwotnej pozycji. 

Tego typu sprężyny znajdują swoje zastosowanie w przemyśle meblarskim, w procesie produkcji zabawek czy bram garażowych dla równoważenia. Sprężyny naciągowe znaleźć możemy także konstrukcji niektórych maszyn rolniczych, trampolinach, materacach sprężynowych czy w motoryzacji. 

Materiał, z którego produkowane są sprężyny naciągowe, powinien być trwały i odporny na rozciąganie, aby wytrzymał naprężenia oraz stale działające siły. Sprężyny dostępne w ofercie sklepu Spręż-Mot wykonujemy z drutów wg normy EN 10270-1 SL, SM, SH, DH i nierdzewnych wg EN 10270-3. Wpływ na funkcjonowanie sprężyny naciągowej ma przede wszystkim odpowiednie jej zaprojektowanie z uwzględnieniem wszystkich czynników, od których będzie zależała prawidłowa praca sprężyny.